Nikola Koletić – Arhitektura biljne anatomije
Izložba se može pogledati od 7. svibnja do 19. lipnja 2026. u Galeriji Križ, Trg Sv. Križa 5, Križ. Za posjetu se treba javiti autoru ili u Knjižnici i čitaonici Križ
O IZLOŽBI
Izložba Arhitektura biljne anatomije istražuje nevidljivi svijet flore kroz spoj znanstvene mikroskopije i umjetničke fotografije. U fokusu su mikroskopske strukture biljnog tijela; stanice, tkiva, žilni sustavi, peludna zrnca i sporangiji koje se pod svjetlom mikroskopa pretvaraju u apstraktne kompozicije boja, oblika i simetrije.
Ono što u znanstvenom kontekstu predstavlja anatomsku analizu, u umjetničkom postaje vizija prirodne arhitekture.
Fotografije su rezultat dugogodišnjeg istraživanja i rada s biljnim preparatima. Kriz histološko bojenje i visoka povećanja mikroskopa, skrivene strukture biljaka, algi i gljiva otkrivaju obrasce koji podsjećaju na geometrijske mreže i arhitektonske nacrte. Svaka mikrofotografija bilježi trenutak u kojem znanstvena metoda prelazi u umjetnički izraz.
Sa otvorenja izložbe:
U Križu otvorena izložba „Arhitektura biljne anatomije“ autora Nikole Koletića